Badania techniczne przed Grand Prix Sopot-Gdynia na parkingu ERGO ARENY

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski weszły w finałową fazę. Do imprezy zgłosiła się rekordowa liczba 73 kierowców; o tym, ilu stanie na starcie w najbliższą sobotę, 13.08, zadecyduje stawienie się do Odbioru Administracyjnego i pozytywne przejście technicznego Badania Kontrolnego, które na parkingu przy ERGO ARENIE realizowane będzie w piątek.

Rekord liczącej 3050 m trasy, od 2018 wciąż należy do Michała Ratajczyka (Mitsubishi Lancer) i wynosi 1:21, 997. Aby osiągać takie rezultaty, kierowcy muszą pokonywać krętą trasę Sopot-Gdynia ze średnią prędkością przekraczającą 125 km/h! W tym roku władze Sopotu poprawiły asfalt na nierównym fragmencie trasy (przed Rondem, u zbiegu ulic Oskara Kolberga i Jacka Malczewskiego, co doskwierało zarówno mieszkańcom tej części miasta jak i zawodnikom podczas wyścigów.

W stawce pojawili się wszyscy zawodnicy walczący o tytuły mistrzowskie; małe różnice punktowe po rozegranych dotychczas ośmiu rundach GSMP, zarówno w klasyfikacji generalnej jak i w poszczególnych klasach pokazują, jak bardzo wyrównany jest ten sezon. Organizowane przez Automobilklub Orski zawody mają kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięć w GSMP 2021: zkierowcom pozostały już tylko trzy wyścigi (oprócz nadmorskiej imprezy jeszcze jedne zawody na Słowacji i wrześniowy finał w Korczynie k. Krosna).

14 sierpnia, podczas podjazdów treningowych i wyścigowych 9 rundy GSMP podziwiać będziemy wszystkich pięciu kierowców, którzy w klasyfikacji generalnej GSMP 2021 mają szanse na tytuł mistrzowski. Na trasie zobaczymy lidera klasyfikacji, Daniela Stawiarskiego (89 pkt, Mitsubishi Lancer), Waldemara Kluzę (87 pkt Skoda Fabia), Piotra Parysa (84 pkt Ford Fiesta), Michała Ratajczyka (80 pkt Mitsubishi Lancer) i Mariusza Steca (70 pkt Ford Fiesta). Jest o co walczyć: zwycięzca rundy otrzymuje 20 punktów.

Równie „ciasno” jest w poszczególnych klasach. W najmocniejszej klasie 1 wyrównane szanse mają wspomniani Kluza, Stawiarski i Ratajczyk, w pozostałych ciekawą sytuację notujemym.in. w Kl. 2b, gdzie rywalizować o prymat będą prowadzący Bartłomiej Madziara (BMW 58 pkt) z Bartoszem Grzeleckim (BMW 46 pkt), Kl. 4a, w której Krzysztof Chorąży (Mitsubishi Lancer, 42 pkt) będzie starał się dogonić Herbiego (Mitsubishi Lancer, 47 pkt), Kl. 5a w której trapiony wcześniejszymi usterkami Maciej Serafin (Renault Clio Sport) traci zaledwie 5 punktów do Piotra Staniszewskiego (Honda Integra). W najliczniej obsadzonej w tym sezonie klasie 5b lideruje kierujący Hondą Civic Piotr Ilnicki.

Niewątpliwą atrakcją dla kibiców będzie rywalizacja tzw. Cross Cars, małych, lekkich pojazdów napędzanych silnikami motocyklowymi. Tego typu auta zadebiutowały w przejazdach pokazowych właśnie w Sopocie i w tym sezonie zostały dopuszczony do normalnej rywalizacji sportowej. Odnotować warto jeszcze start jedynej zawodniczki w stawce GSMP 2021, Anny Gańczarek-Rał (Honda Civic, która w Sopocie debiutowała w 2018 r. oraz Leszka Orzechowskiego (Seat Ibiza Cupra) z Automobilklubu Orski, kierującego jedynym autem z silnikiem Diesla.

Obejrzymy także przejazdy aut historycznych, wśród nich przepiękne Porsche 911 Piotra Zaleskiego, który kilka dni temu zakończył z powodzeniem zmagania podczas Marma 30. Rajdu Rzeszowskiego. Wyjątkowym widokiem będzie na pewno pojawiający się tylko podczas sopockich wyścigów Mercedes W 107 Juliusza De Marco. Oobjęcie fotela lidera w klasyfikacji GSMP Hist. powalczy Jakub Zalega (VW Golf).

Gospodarze z Automobilklubu Orski wystawiają w tym roku mocną reprezentację, składająca się aż z 13 zawodników! To kolejny rekord sopockiego wyścigu.

Harmonogram zawodów:

13 sierpnia, piątek:

14:30 – 19:00 Odbiór Administracyjny
15:00 – 20:00 Badanie Kontrolne

14 sierpnia, sobota, 9 Runda GSMP

10:00 1 Podjazd treningowy
30 min. Po 1 podjeździe treningowym – 2 podjazd treningowy
12:45 – 13:15 uroczyste otwarcie zawodów (Rondo przy ul. Kolberga)
14:00 1 Podjazd wyścigowy
30 min. Po 1 podjeździe wyścigowym – 2 podjazd wyścigowy (ok. 15:30)

15 sierpnia, niedziela, 10 Runda GSMP

08:30 1 Podjazd treningowy
30 min. Po 1 podjeździe treningowym – 2 podjazd treningowy ( ok. 10:00)
11:30 1 Podjazd wyścigowy
30 min. Po 1 podjeździe wyścigowym – 2 podjazd wyścigowy (ok. 13:00)
30 min. Po 2 podjeździe wyścigowym

Ceremonia wręczenia nagród za 24 Grand Prix Sopot-Gdynia (ok. 14:30 -15:00)

źródło: informacja prasowa