ERGO ARENA przed mundialem – „gdański dom” znowu ugości najlepszych

O ERGO ARENIE wypełnionej po brzegi kibicami piłki ręcznej polscy szczypiorniści zwykli mówić „dom”. To miano gdańska przystań zawdzięcza atmosferze ostatnich lat i bogatym tradycjom lokalnego szczypiorniaka. 25 i 27 stycznia do domu piłki ręcznej w Gdańsku, razem z kibicami z całego globu, zaproszeni zostaną ćwierć- i półfinaliści IHF Mistrzostw Świata Polska-Szwecja 2023.

Otwarcie ERGO ARENY realnie przyczyniło się do popularyzacji piłki ręcznej w Polsce, na przestrzeni ostatnich 10 lat Miasto Gdańsk było gospodarzem meczów, których stawką był awans Polaków do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy. Biało-Czerwoni piłkarze ręczni pod wodzą kolejno Bogdana Wenty, Michaela Bieglera, Tałanta Dujszebajewa i Patryka Rombla rozegrali w ERGO ARENIE 16 meczów, które z trybun obejrzało blisko 120 000 kibiców! W pamięć fanom szczególnie zapadły wygrane starcia hegemonami – m.in. reprezentacjami Niemiec i Szwecji.

Dla mnie personalnie ERGO ARENA to olbrzymie emocje, bo to właśnie w Gdańsku, niesieni dopingiem fantastycznych kibiców, wygrywaliśmy mecze, które zapewniały nam udział w wielkich imprezach – wspomina Sławomir Szmal, multimedalista i rekordzista pod względem liczby oficjalnych spotkań międzypaństwowych w kadrze seniorskiej, ambasador IHF Mistrzostw Świata 2023 – Sam obiekt i klimat wokół spotkań bardzo dobrze oceniali zawsze nasi rywale. Jestem przekonany, że drużyny, które w styczniu odwiedzą Gdańsk spotkają się z doskonałą organizacją i gościną.

Szczypiorniak w ERGO ARENIE gromadził nie tylko kibiców Biało-Czerwonych, o czym przekonać się można było podczas meczów grupy D EHF Mistrzostw Europy w roku 2016. Szczególnie licznie w Gdańsku stawili się wtedy fani aktualnych mistrzów świata – Duńczyków, nie brakowało też kibiców z Węgier i Czarnogóry. Rozgrywany w Polsce blisko 7 lat temu czempionat starego kontynentu potwierdził potencjał i atrakcyjność ERGO ARENY i Gdańska jako miejsc stworzonych do świętowania piłki ręcznej na topowym, międzynarodowym poziomie.

Dlaczego Gdańsk? Tradycje lokalnego szczypiorniaka sięgają lat 40, kiedy to sekcję piłki ręcznej w mieście stworzył legendarny trener – Leon Wallerand. Pierwsze z 10 mistrzostw Polski gdańszczanie wywalczyli w roku 1966, ale ich złote czasy przypadły na przełom lat 80 i 90, a następnie koniec XX i początek XXI wieku. To właśnie te dwa okresy zgromadziły w Wybrzeżu Gdańsk historyczne talenty polskiej piłki ręcznej i dały klubowej piłce ręcznej w Gdańsku międzynarodowe sukcesy. Reaktywacja gdańskiego Wybrzeża nastąpiła w roku 2010 i zbiegła się w czasie z otwarciem ERGO ARENY, gdzie na przestrzeni sezonów lokalni szczypiorniści podejmowali utytułowanych rywali z Płocka czy Kielc.

Dziś TORUS Wybrzeże Gdańsk to jedno z największych objawień PGNiG Superligi i – podobnie jak reprezentacja Polski – mieszanka wielkiego doświadczenia i młodych ambicji. Nowe pokolenia gladiatorów polskiej piłki ręcznej piszą w gdańsku kolejne rozdziały historii kontaktowej dyscypliny, a ukoronowaniem pracy ich poprzedników i zachętą do dalszej wytrwałości są organizowane w Gdańsku mecze ćwierćfinałowe i półfinał Mistrzostw Świata, w których zmierzą się absolutnie najlepsi szczypiorniści globu.

Gdańsk wielokrotnie był gospodarzem wielkich imprez sportowych. W 2021 roku mieliśmy przyjemność współorganizować Finał Ligi Europy, a w 2022 część meczów w ramach Mistrzostw Świata w piłce siatkowej kobiet, rozegranych zostało w ERGO ARENIE – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu – To znakomity, spełniający najwyższe standardy obiekt, a odbywającym się tu meczom zawsze towarzyszy świetna atmosfera. Bardzo się cieszymy, że gdańsko-sopocka hala ponownie stanie się areną zmagań na światowym poziomie, tym razem najlepszych piłkarzy ręcznych na świecie. Życzymy wszystkim zawodnikom zwycięstwa, a kibicom niezapomnianych emocji.

Gospodarzami MŚ 2023 będą Katowice, Województwo Śląskie, Kraków, Małopolska, Płock, Mazowsze i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Narodowym Dostawcą turnieju w naszym kraju jest są Grupa Wirtualna Polska, Suzuki, Deloitte, Grupa LUX MED oraz Eventim, który prowadzi dystrybucję biletów na to wydarzenie. Sprzedaż wejściówek trwa. Więcej informacji na www.handball23.com.

Informacja Prasowa Związku Piłki Ręcznej w Polsce