Miejski eko-parking na czas wakacji przy ERGO ARENIE!

700 darmowych miejsc do parkowania poza centrum dla turystów odwiedzających kurort, oraz gdańsko-sopockie plaże.

Wakacje oraz weekendy w Sopocie to zazwyczaj niestety mocno wzmożony ruch samochodów w centrum miasta. Brak możliwości pobierania opłat za parkowanie w weekendy czy też różnicowania opłat w zależności od miejsca postoju powoduje, że sopockie ulice i chodniki są często pozastawiane samochodami turystów.

Dlatego miasto Sopot – na wnioski mieszkańców – sukcesywnie rozszerza strefie płatnego parkowania, zarówno ta całoroczną, jak sezonową. W tym roku opłaty zostały wprowadzone m.in. w całym pasie nadmorskim przy granicy z Gdańskiem. – To jedyny sposób na wymuszenie  rotacji aut – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Warto także dodać, że mieszkańcy oraz przedsiębiorcy posiadają bezpłatne abonamenty.

Jednocześnie miasto zdecydowało się na pilotażowy projekt organizacji buforowego eko-parkingu miejskiego przy ERGO ARENIE. Parking może pomieścić 700 aut.

– W lipcu i sierpniu parking przy hali nie jest wykorzystywany tak, jak poza sezonem – mówi wiceprezydent Skwierawski – podjęliśmy decyzje o udostępnieniu go turystom. Będzie to bezpłatny, całodobowy parking niestrzeżony. Położony jest blisko sopockiej plaży, do której prowadzi wyremontowana i oświetlona alejka pieszo – rowerowa. Osoby, które będą chciały się dostać do centrum Sopotu, będą mogły skorzystać z kursujących wahadłowo meleksów.

Dwa 14 osobowe meleksy – wyposażone w pasy bezpieczeństwa oraz rolety chroniące podróżnych przed deszczem – będą kursowały 7 dni w tygodniu, w godzinach od 10 – 20 na trasie ERGO ARENA – Plac Konstytucji 3 Maja, co 20 minut. Bilet dla osoby dorosłej – 3 zł. Dzieci w wieku szkolnym – bezpłatnie.

Miejski eko-parking będzie także służył turystom odwiedzającym gdańską plażę w Jelitkowie. Został ujęty w programie gdańskich parkingów przyplażowych, dojazd do niego zostanie oznakowany także od strony Gdańska.

– Traktujemy to jako program pilotażowy, do którego miasto dopłaca, ale chcemy zachęcać naszych gości do pozostawiania samochodów poza centrum – dodaje Marcin Skwierawski. – Miejski eko-parking to doskonała propozycja zarówno dla gości odwiedzających sopocką plaże czy zwiedzających miasto, jak i dla turystów, którzy przez tydzień mieszkają w pensjonacie czy apartamencie w centrum Sopotu i nie potrzebują auta.

Parking będzie działał w terminie od 26 czerwca do 22 sierpnia. Dodatkową atrakcją dla parkujących gości będzie możliwość zwiedzenia ERGO ARENY. Oznaczenia drogowe kierujące na eko-parking pojawiły się na ulicach Gdańska i Sopot. Na wszystkich parkometrach sopockich są też naklejki informujące o bezpłatnym parkingu.

Uruchomiono stronę www.sopot.pl/parking, gdzie goście znajdą wszystkie niezbędne informacje o eko-parkingu.