Psie sztafety ćwiczą w ERGO ARENIE!

Dwie sesje treningowe w tygodniu – tak ze swoimi właścicielami ćwiczą psy z Fractal Flyball Team. Zrzeszony w Związku Sportu Flyball gdański klub przygotowuje się obecnie w ERGO ARENIE do Mistrzostw Świata w wyścigach równoległych psich sztafet.

Na ERGO ARENĘ padło nieprzypadkowo, bo, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, potrzebna jest duża przestrzeń. – Szukaliśmy miejsca do trenowania w dobrze skomunikowanej lokalizacji, gdzie będziemy mogli magazynować sprzęt i zapewnione zostanie wsparcie logistyczne – mówi trener Jan Doliński – W ERGO ARENIE ćwiczymy już drugi rok, aktualnie jesteśmy na etapie przygotowań do Mistrzostw Świata, na które jako polska drużyna zakwalifikowaliśmy się po raz pierwszy.

Flyball to wywodzący się z Kanady psi sport drużynowy. Jeden team składa się z czterech psów, ich przewodników, tzw. handlerów i dwóch psów rezerwowych. Zadanie każdego psa polega na przebiegnięciu przez cztery płotki do skrzyni, czyli tzw. boxu, w którym załadowana jest piłka tenisowa. Pies przy nawrocie naciska łapami na skrzynię, z której wyrzucana jest piłka, następnie łapie ją w locie (stąd nazwa: flyball) i wraca z piłką do właściciela w jak najkrótszym czasie. Wracając do przewodnika musi minąć kolejnego, biegnącego z pełną prędkością, psa. Tor ma 15,5 metra długości, a najszybsze psy potrafią pokonać całość nawet w 3,5 sekundy. Obecny rekord Polski należy do drużyny Fractal Flyball Team i wynosi 15,85 sek. Ten wynik pozwala plasować się trójmiejskiemu klubowi w elitarnej grupie europejskich drużyn, które złamały barierę 16 sekund w pokonaniu toru flyballowego na zawodach. Na świecie, głównie w USA, biega się w nieco innej formule i tam najszybsze drużyny osiągają wyniki w granicach 14,5 sek.

Trening na płycie głównej ERGO ARENY

Związek Sportu Flyball działa w Polsce od 7 lat i zrzesza 19 klubów z całego kraju – mówi trener Doliński – W ramach naszej ligi odbywają się zawody krajowe, 5 razy byliśmy na Mistrzostwach Europy, w 2017 sięgnęliśmy w Belgii po złoty medal, a rok później – podczas imprezy u siebie, na sopockim Hipodromie, musieliśmy uznać wyższość Belgów – wspomina Monika, weteranka gdańskiego flyballa, która na treningi do ERGO ARENY przychodzi ze swoim pupilem Atomem.

Zawody odbywają się w kilku dywizjach ustalanych na podstawie czasów jakie uzyskują drużyny, aby szanse były równe, a wyścigi bardziej emocjonujące. Wysokość przeszkody dla całej drużyny ustala się pod najmniejszego psa, dlatego tak ważne jest posiadanie w drużynie tzw. height doga. Im niższe płotki, tym szybciej psy będą je pokonywać podczas ścigania.

Kto może zacząć przygodę z flyballem? – Tak naprawdę wszystkie psy są mile widziane na treningach – duże, małe, mieszańce, rasowe… Biegają jamniki, buldogi, dogi argentyńskie, piękno tego sportu polega między innymi na różnorodności psów. Na naszych treningach mamy także schroniskowce, które zakochują się we flyballu i są często kluczowymi zawodnikami w drużynie. Dwa miesiące temu dołączyły do nas cztery nowe osoby, które rozpoczęły kurs, na którym ustalamy, czy pies będzie się z nami dobrze czuł, bo kluczowe jest samopoczucie psa. Skakanie i aportowanie można wyćwiczyć, ale potrzeba współpracy z człowiekiem, energiczne usposobienie psa i chęć interakcji z innymi muszą być naturalne – tłumaczą reprezentanci Fractal Flyball Team.

W oczekiwaniu na start kolejnej sztafety

Jedna jednostka treningowa w ERGO ARENIE to 3 godziny, z tym że każdy pies wchodzi na tor tylko 2 razy, a po każdej, 10-minutowej, serii odpoczywa. Przed wejściem na tor psy muszą być odpowiednio rozgrzane, a niektórym zabezpiecza się łapki specjalnymi bandażami, aby zminimalizować ryzyko poślizgów oraz otarć podczas biegu w pełnej prędkości.

Flyball to rozrywka dla całych rodzin, ale nawet nie mając swojego psa, można sprawdzić profile Fractal Flyball Team w serwisach Facebook oraz Instagram, skontaktować się z drużyną i pomagać podczas zajęć z psami. Zapraszamy do ERGO ARENY!