Świąteczne wzmocnienie sąsiedzkich więzi w ERGO ARENIE

Dzień przed Wigilią w ERGO ARENIE z mieszkańcami jednego z sopockich Domów dla Uchodźców z Ukrainy spotkali się włodarze Sopotu i Gdańska oraz Zarząd i pracownicy Spółki Hala Gdańsk-Sopot.  Spotkanie było okazją do wzmocnienia relacji ukraińskich sopocian z pracownikami operatora ERGO ARENY, którzy wiosną, z Miastem Sopot, zaangażowali się w otwarcie i prowadzenie Domu.

Tegoroczne spotkanie bożonarodzeniowe w hali na Placu Dwóch Miast miało wymiar sąsiedzki – świętowali sąsiedzi z Polski i Ukrainy, Gdańska i Sopotu oraz ERGO ARENY i Domu dla Uchodźców DS9 zlokalizowanego obok obiektu. Był to czas podsumowań mijających miesięcy oraz okazja do złożenia życzeń na nadchodzący rok 2023.

W świątecznie zaaranżowanej przestrzeni 4 kondygnacji ERGO ARENY Prezydentów Jacka Karnowskiego, Piotra Borawskiego, pracowników i współpracowników oraz gości – darczyńców i przyjaciół z Ukrainy, którzy schronienie znaleźli w Sopocie, przywitała Prezes Zarządu Spółki Hala Gdańsk-Sopot, Magdalena Sekuła.

Pani Prezes podsumowała eventowy rok 2022 i omówiła działania swojego zespołu, która intensywny czas pracy połączyła z przygotowaniem i prowadzeniem Domu dla Uchodźców:

Zamykamy rok rekordowy pod względem przychodów i wyjątkowy z uwagi na zaangażowanie mojej załogi w działania w hali i poza obiektem. Wszyscy podjęli trud wyremontowania i przygotowania budynku, w którym schronienie znalazło kilkaset osób z ogarniętej rosyjską agresją Ukrainy. Dziś, po sąsiedzku, dzielimy się swoją kulturą, uczymy swoich języków, budujemy przyjaźnie i dzielimy nadzieję na lepsze jutro w wolnej Ukrainie.

Za aktywną postawę w swojej codziennej pracy i lokalne działania na rzecz społeczności ukraińskiej podziękował Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski:

– Jestem wdzięczny zespołowi operatora ERGO ARENY za to, że zawsze liczyć można na Was w działaniach kulturalnych i sportowych. W tym roku, poza udanymi wydarzeniami, potrafiliście przygotować w mieście pełen ciepła i dobroci Dom. W naszej, polskiej tradycji Boże Narodzenie to czas dedykowany rodzinie, Wy tu tworzycie tą polsko-ukraińską – powiedział Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski.  

Do nowego roku w swoich życzeniach nawiązał Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Piotr Borawski:

– W styczniu w ERGO ARENIE czekają nas mecze Mistrzostw Świata piłkarzy ręcznych, w lutym Cavaliada… Hali życzymy, by nieustannie tętniła życiem i pękała w szwach, a jej kalendarz cieszył tak, jak w ostatnich miesiącach. Naszym ukraińskim przyjaciołom życzymy zaś, by nowy rok 2023 przyniósł wolną i bezpieczną Ukrainę. Pamiętajcie, że w Gdańsku, w Sopocie, na Pomorzu zawsze możecie liczyć na nasze pełne wsparcie i sąsiedzką solidarność.

W imieniu zgromadzonych gości z Ukrainy głos zabrała Pani Alicja:

Dziękujemy za Wasze niewyczerpane pokłady pomocy i wsparcia, za cierpliwość i miłosierdzie. Wszyscy wiedzą, że Polska udziela nam niesamowitego wsparcia – i tu i w Ukrainie – pokazując światu, czym są przyjaźń, braterstwo, szczerość, uprzejmość i współpraca. Niech Bóg Wam błogosławi, a do Waszych domów ześle harmonię, pokój, miłość i szczęście.

Na ręce dyrekcji złożony został również haft z symbolami Ukrainy. Podziękowania odebrał również obecny na spotkaniu Bendt Haverberg z Rotary Club Sopot International. Skoordynowane przez tę organizację działania pomocowe pozwoliły na dostarczenie dzieciom z DS9 świątecznych prezentów przygotowanych przez rówieśników z Niemiec, a przekazana darowizna na kupno niezbędnych w Domu środków czystości czy mebli.

– Pozostańmy dla siebie życzliwi, okazujmy wsparcie i dzielmy się sobą z innymi. Dla naszych przyjaciół z Ukrainy chciałabym jeszcze przytoczyć wers Psalmu 29: „Niech Pan da siłę swojemu ludowi, niech Pan da błogosławieństwo pokoju” – podsumowała przemówienia Pani Prezes, zapraszając wszystkich na świąteczny poczęstunek. Zgromadzone dzieci odwiedził Mikołaj, który obdarował najmłodszych prezentami i zadbał o popołudnie wypełnione radosnymi wspomnieniami.