Zostaw samochód na Eko parkingu, na plażę jedź meleksem

Już po raz czwarty, w sezonie 2020, Sopot uruchamia program Eko parkingu buforowego oraz transportu meleksami po mieście. Od 26 czerwca dla wszystkich gości dostępny będzie całodobowy, bezpłatny Eko parking na ponad 700 miejsc przy ERGO ARENIE. Do 30 sierpnia będzie można codziennie skorzystać z transportu meleksami na sopocką plażę czy do centrum miasta.

Meleksami pojedziemy w okolice plaży, a następnie do centrum Sopotu i z powrotem na parking przy ERGO ARENIE (trasa wiedzie ulicami: Łokietka, Polną, Grunwaldzką, Chopina, Kościuszki i powrót do ERGO ARENY ulicami Kościuszki i Łokietka).

Przystanki zlokalizowane są:

  • przy ERGO ARENIE,
  • przy ul. Polnej,
  • przy ul. Chopina,
  • Konstytucji 3 Maja (ul. Bohaterów Monte Cassino).

Meleksy codziennie kursować będą w godz. 10.00-20.00, z częstotliwością co 20 minut (z wyjątkiem dni powszednich w godz. 16.00-18.00 co 30 minut). Bilet na jednorazowy przejazd kosztuje 3 zł. Dla dzieci do ukończenia szkoły podstawowej, na podstawie okazanej legitymacji szkolnej – przejazdy bezpłatne.

Szczegółowe informacje o parkingu oraz rozkład jazdy meleksów jest na stronie http://www.sopot.pl/parking

– Cieszy nas bardzo, że mieszkańcy i goście Sopotu tak dobrze przyjęli pomysł ekologicznego poruszania się po naszym mieście – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – To nie tylko rozwiązuje problem znalezienie miejsca parkingowego, o które  w sezonie bardzo trudno, ale także jest wyrazem troski o środowisko naturalne. Warto zaznaczyć, że z Eko parkingu wygodną ścieżką można dojść na sopocką plażę.

W sezonie 2019 z oferty Eko parkingu skorzystało 10,5 tys. osób. Koszt (po rozliczeniu wpływów z biletów), jaki poniosło miasto w związku z organizacją parkingu i zapewnieniem transportu meleksami to 64 530 zł.

Podróż meleksem będzie się oczywiście odbywała z zachowaniem zasad sanitarnych:

  • W każdym wózku jest dozownik ze środkiem do dezynfekcji rąk.
  • Kierowca do obsługi pasażerów na przystanku zakłada maseczkę i rękawiczki, jeśli musi przyjąć gotówkę. Po obsłużeniu przeciera ręce/rękawiczki płynem.
  • Środkowe miejsce na każdej kanapie musi być wyłączone z użytkowania (np. zaklejone taśmą, lub wisząca kartka) – nie dotyczy rodzin, które mogą na nim usiąść. Trwale wyłączone z użytku ma być miejsce obok kierowcy.
  • Na końcowym przystanku kierowca dezynfekuje płynem kanapy i miejsca, których dotykali pasażerowie.
  • Pasażerowie jadą w maseczkach, jeśli siedzą bliżej innych niż 2 metry. Oczywiście jadą tylko pasażerowie bez objawów choroby.