Badania w kierunku koronawirusa w mobilnym punkcie pobrań w Sopocie

Na parkingu ERGO ARENY działa pierwszy mobilny punkt pobrań COVID-19 w Sopocie. Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem, mogą w bezpieczny sposób wykonać badanie w modelu Go-Thru – przyjeżdżając na miejsce samochodem lub docierając pieszo. Inicjatorem projektu są Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA, prowadzące największe na Pomorzu Laboratorium Genetyczne.

W mobilnym punkcie pobrań w Sopocie wykonywane są nieodpłatnie badania dla pracowników służby zdrowia i domów opieki społecznej oraz komercyjne testy na zlecenie indywidualne. Punkt został wpisany także na listę miejsc, gdzie badania mogą wykonać osoby powracające z kwarantanny. Materiał do analizy jest pobierany przez przeszkolony personel w odpowiednio przystosowanym namiocie na parkingu na tyłach hali. Punkt pobrań powstał dzięki współpracy z Urzędem Miasta Sopotu oraz za zgodą Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Doświadczenia innych krajów pokazują jasno, że duża liczba wykonywanych testów oraz ich dostępność są kluczowe w walce z epidemią. Dlatego cieszymy się, że kolejny mobilny punkt pobrań powstał właśnie na granicy Sopotu i Gdańska – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu – Firma Invicta, która buduje na terenie Sopotu Europejskie Centrum Rodziny z nowoczesnymi laboratoriami, to bardzo profesjonalny i sprawdzony partner.

 

 

 

 

Dla kogo badanie w kierunku COVID-19

Wykonanie testu genetycznego wykrywającego infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 zaleca się przede wszystkim osobom, które:

  • zaobserwowały u siebie objawy tj. gorączka, kaszel, duszności, utrata smaku i/lub węchu, bóle mięśniowe, osłabienie i przemęczenie, zaburzenia węchu i smaku,
  • miały kontakt z osobą, u której występują powyższe objawy choroby lub u której wykryto zakażenie SARS-CoV-2,
  • z uwagi na wykonywany zawód (np. pracownik medyczny, opiekun w domu pomocy, funkcjonariusz) mają kontakt z wieloma ludźmi i są narażeni na ryzyko infekcji

W obliczu stopniowego „odmrażania” gospodarki, wiele osób może potrzebować potwierdzenia braku infekcji, by bezpiecznie wrócić do pracy. Dotyczy to m.in. pracowników gastronomii, branży hotelarskiej, salonów fryzjerskich, kosmetycznych, firm transportowych czy produkcyjnych – komentuje Katarzyna Goch. – Dla nich mobilny punkt pobrań może być bardzo wygodnym rozwiązaniem. Dzięki optymalizacji procesów i większej dostępności środków ochrony osobistej, regularny koszt badania wynosi obecnie 399 zł.

Szybkie i bezpieczne testowanie

Rejestracja na badanie przeprowadzana jest zdalnie, poprzez stronę www.testujemy.org. Po wypełnieniu krótkiej ankiety, należy wybrać konkretną datę i przedział godzinowy pobrania, a następnie opłacić test. Osoby korzystające z darmowych testów rejestrują się poprzez tą samą stronę w zakładce Dla służby zdrowia.

Do punktu pobrań należy przyjechać samochodem, dotrzeć pieszo lub na rowerze w ustalonym terminie. Proces pozyskania próbki trwa zwykle ok. 5-10 minut. Wynik dostępny jest w ciągu 24 h od pobrania – poprzez specjalną platformę internetową medipoint.pl.

Model punktów pobrań typu GO THRU sprawdza się w wielu krajach objętych epidemią. Dzięki takiemu rozwiązaniu kontakt międzyludzki – między pobierającym a pacjentem – ograniczony jest do niezbędnego minimum.

Przebieg i jakość badania

Materiałem do badania w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 jest wymaz z gardła i nosa. Jakość próbki ma duże znaczenie dla wiarygodności i poprawności wyniku testu. Z tego powodu w naszym punkcie pobrań stosujemy specjalne zestawy pobraniowe. Zawierają one wymazówkę oraz probówkę z tzw. buforem czyli substancją inaktywującą wirusa, ale też stabilizującą jego materiał genetyczny – opisuje rzecznik INVICTA.

Testy w kierunku infekcji SARS-CoV-2 są przeprowadzane w Medycznych Laboratoriach Diagnostycznych INVICTA. Ośrodek od ponad 15 lat specjalizuje się w diagnostyce genetycznej. W marcu wdrożył badania identyfikujące zakażenie koronawirusem, a dzięki odpowiedniemu wyposażeniu i zautomatyzowaniu procesu dziennie jest w stanie wykonać nawet 4000 testów.

Badania wykonywane są metodą biologii molekularnej – rtPCR uznawaną obecnie za referencyjną (wzorcową) i rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Testy genetyczne tego rodzaju wykrywają RNA koronawirusa SARS-CoV-2 już po 5-7 dniach od zakażenia.