Przejdź do zawartości strony Przejdź do menu Przejdź do menu pomocniczego
error/var/www/vhosts/ergoarena.host3.jamel.com.pl/ergoarena.pl/public/wp-content/themes/ergoarena/assets/images/arrow_full.svgerror/var/www/vhosts/ergoarena.host3.jamel.com.pl/ergoarena.pl/public/wp-content/themes/ergoarena/assets/images/arrow-left.svgerror/var/www/vhosts/ergoarena.host3.jamel.com.pl/ergoarena.pl/public/wp-content/themes/ergoarena/assets/images/arrow_quotation.svgerror/var/www/vhosts/ergoarena.host3.jamel.com.pl/ergoarena.pl/public/wp-content/themes/ergoarena/assets/images/arrow-trimmed.svg
Sponsor tytularny
ERGO ARENA podwyższa standard

ERGO ARENA podwyższa standard

Spółka Hala Gdańsk-Sopot będąca operatorem ERGO ARENY jest kolejnym beneficjentem inicjatywy JESSICA wdrażanej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 (RPO), w miastach na prawach powiatu. Środki preferencyjnej pożyczki JESSICA wesprą rozbudowę ERGO ARENY, jednej z najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych w Polsce.

W dniu 25 marca 2014 r. Bank Gospodarstwa Krajowego, który wraz z Agencją Rozwoju Pomorza S.A. pełni rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich odpowiedzialnego za inwestowanie środków JESSICA w kwalifikujące się inwestycje miejskie, podpisał ze Spółką Hala Gdańsk-Sopot umowę preferencyjnej pożyczki JESSICA, która sfinansuje w 75% rozbudowę Hali.

Celem tej inwestycji jest rozszerzenie dotychczasowych funkcji ERGO ARENY, projekt podzielony został na 6 zadań:

1) Wykonanie systemu informacyjnego i reklamowo-identyfikacyjnego obiektu. System składać się będzie z ekranu LED o powierzchni  121 m2 na elewacji, oraz band LED rozmieszczonych wewnątrz areny pomiędzy czwartą, a piątą kondygnacją. System band LED o długości ok. 250 m. pozwoli na zwiększenie możliwości marketingowych, umożliwi realizacje medialne na potrzeby imprez artystycznych i sportowych. System Digital Signane (DS.) zainstalowany wewnątrz i na zewnątrz hali umożliwi wyświetlanie reklam,streamingu imprez odbywających się w hali, oraz w sposób prosty i przyjazny przekazywania informacji pomocnych w poruszaniu się po obiekcie podczas imprez.

2) Zaprojektowanie i wykonanie systemu nagłośnienia imprez

System audio, który aktualnie posiada obiekt służy do nagłaśniania imprez typowo sportowych. Budowa nowego systemu ma na celu sprostanie oczekiwaniom organizatorów imprez poprzez poprawę odtwarzania niskich częstotliwości przez istniejący system nagłośnienia hali.

3) Prace Budowlane. Inwestycja ma na celu rozszerzenie zakresu wykorzystania Hali do organizowania różnego rodzaju imprez poprzez zwiększenie jej widowni na poziomie płyty oraz możliwości napełniania trybun pierwszej kondygnacji z kondygnacji trzeciej, z zachowaniem wszystkich przepisów technicznych i pożarowych.

Inwestycje podzielono na trzy zadania :

Zadanie I Wykonanie dodatkowych wyjścia ewakuacyjne z płyty areny w przestrzeni A1. Dodatkowe wyjścia dadzą możliwość powiększenia pojemności o 1600 miejsc stojących na płycie areny w przypadku gdy wszystkie trybuny są złożone.

Zadanie II : Wykonanie 4 przejść w celu utworzenia ciągu komunikacyjnego pomiędzy trybunami płyty areny (poziom +1) a wyższym poziomem trybun (poziom +2). Wykonanie inwestycji spełni wymogi federacji sportowych związanych z piłką ręczną i tenisem (obecne przepisy nie pozwalania na napełnianie widowni z poziomu boiska).

Zadanie III. Rozbiórka ścianek działowych na kondygnacji VIP w celu powiększenia przestrzeni i zwiększeniu możliwości aranżacyjnych.

4) Montaż kurtyn

Budowa systemu kurtyn scenicznych ma na celu stworzenie aranżacji hali do organizowania imprez na wydzielonych fragmentach widowni z uwzględnieniem uwarunkowań konstrukcyjnych, wentylacji, oddymiania, oświetlenia, ewakuacji, technologii wykonania rolet i kurtyn dla różnych funkcji i programów imprez. Budowa systemu kurtyn ma na celu rozszerzenie zakresu wykorzystania Hali do organizowania różnego rodzaju imprez takich jak: mecz siatkówki / koszykówki, gala boksu, koncert, przedstawienie, pokaz filmowy, targi, konferencja / spotkanie biznesowe, pokaz mody.

5) Wykonanie i wyposażenie strefy VIP, oraz ciągów komunikacyjnych na kondygnacji K4

Adaptacja powierzchni na kondygnacji 4 ma na celu utworzenie prestiżowej strefy VIP, która ma być miejscem spotkań ludzi biznesu odwiedzających ERGO ARENĘ. Podniesienie standardu tej kondygnacji zapewni komfort i satysfakcję osobom tam przebywającym.

6) Wykonanie szatni dla widzów na poziomie K3 obiektu

Inwestycja polega na wykonaniu 4 szatni dla widzów w wolnych przestrzeniach na kondygnacji trzeciej ERGO ARENY. Inwestycja polega na dostarczeniu czterech mobilnych modułów szatniowych i ladowych dla widzów na poziomie K3.

Koszt tej inwestycji oszacowany został na poziomie ok. 5 mln zł netto, a 75% tego kosztu (ok. 3,7 mln zł) sfinansuje pożyczka JESSICA.

W codziennej pracy skupiamy się nie tylko na zapewnienie bieżącej obsługi imprez, ale również na rozwoju ERGO ARENY. Dzięki takim inicjatywom jak JESSICA mamy szansę zrealizować pierwotne plany dotyczące doposażenia i rozbudowy obiektu i tym samym dorównać standardom najnowocześniejszych hal sportowo – widowiskowych w Europie. Poprzez realizację tego projektu pragniemy stworzyć organizatorom jeszcze lepsze warunki do przeprowadzenia imprez w naszym obiekcie, a widzom zapewnić komfort i emocje na najwyższym poziomiepodkreśliła Magdalena Sekuła, Prezes ERGO ARENY

Cieszymy się, że środki inicjatywy JESSICA, wesprą rozbudowę jednego z najnowocześniejszych obiektów sportowo-widowiskowych kraju. Prace, które wykonane zostaną w ramach współfinansowanego przedsięwzięcia to nie tylko stworzenie nowych funkcji dla Hali ERGO ARENA, ale też poprawa komfortu widzów i jakości odbioru widowisk. Jest to doskonały przykład inwestycji wspierającej rozwój obszaru miejskiego, poprawiającej jego atrakcyjność i jednocześnie służącej jego mieszkańcom – powiedział Radosław Stępień, Wiceprezes – Pierwszy Zastępca Prezesa Zarządu BGK.

JESSICA (z ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa, której celem jest rewitalizacja miast i realizacja innych projektów miejskich. Jest to instrument zwrotnego finansowania (np. w formie pożyczki), co wyróżnia JESSICA od systemu dotacyjnego. Po zakończeniu inwestycji beneficjent rozpoczyna spłatę pożyczki, co umożliwia finansowanie z tych środków kolejnych, ważnych dla rozwoju miast projektów. Mechanizm finansowy JESSICA polega na przekazaniu części środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Funduszowi Powierniczemu, a następnie dofinansowaniu z tego źródła Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM). To właśnie do zadań FROM-u należy zarządzanie środkami funduszu i inwestowanie ich bezpośrednio w projekty miejskie, poprzez zwrotne instrumenty finansowe, np. pożyczki – udzielane na preferencyjnych warunkach.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ramach Inicjatywy JESSICA pełni rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM) w województwach: pomorskim, wielkopolskim oraz w mazowieckim. Działając jako FROM, Bank oferuje preferencyjne pożyczki inwestorom realizującym projekty miejskie. Zgodnie z założeniami Inicjatywy JESSICA, finansowane projekty mają łączyć w swej istocie aspekt komercyjny (umożliwiający spłatę pożyczki) z elementami społecznymi, pożądanymi z punktu widzenia lokalnej społeczności (np. realizacja inwestycji pozwoli zapobiec degradacji danego obszaru).

Inicjatywa JESSICA w woj. pomorskim

BGK jako FROM wdraża inicjatywę JESSICA na Pomorzu, w miastach na prawach powiatu (w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Sopocie) we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza S.A. Bank zarządza w tym regionie kwotą ok. 168 mln zł, która stanowi ponad 70% wszystkich środków przeznaczonych przez Zarząd Województwa Pomorskiego na realizację tej Inicjatywy w województwie pomorskim. Celem Inicjatywy JESSICA jest finansowe wsparcie inwestycji miejskich, poprzez udzielanie preferencyjnych pożyczek (z oprocentowaniem nawet na poziomie 0,85% w skali roku, z maksymalnym okresem spłaty do 20 lat, karencją w spłacie kapitału do 12 miesięcy po zakończeniu realizacji projektu oraz bez jakichkolwiek opłat i prowizji z tytułu udzielenia i obsługi pożyczki). Wśród sfinansowanych, w miastach na prawach powiatu woj. pomorskiego, inwestycji są m.in.: rewitalizacja Dworca PKP w Sopocie, utworzenie Muzeum Emigracji w Gdyni, zagospodarowanie powierzchni handlowo-usługowych na stadionie PGE Arena Gdańsk, rewitalizacja zabytkowego pałacu w Gdańsku.

JBF_5474 JBF_5467 JBF_5456 JBF_5454 JBF_5412 JBF_5374 JBF_5361 JBF_5311 JBF_5288 JBF_5267 JBF_5249 JBF_5228