Gdańska ławeczka plażowa – prezentacja prac w ERGO ARENIE
Trwa konkurs pt. Gdańska ławeczka plażowa, w ramach którego, spośród zaprojektowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ławeczek, wybrane i zrealizowane zostaną te najciekawsze. W piątek, 26 lutego w ERGO ARENIE zaprezentowano sześć prac konkursowych.
Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska złożyła do prezydent Gdańska interpelację z prośbą o montaż ławek plażowych.
– Otrzymuję zgłoszenia od seniorów, którzy chcieliby mieć możliwość odpoczywania na plaży i popatrzenia na morze – mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta. – Jestem przekonana, że montaż ławek przy wejściach, ale też na samej plaży, ułatwiłby korzystanie z walorów przyrodniczych, jakie mamy dzięki pięknemu położeniu naszego miasta – dodaje.
Najlepsze projekty zostaną wyłonione w konkursie
Realizacji tego projektu podjął się Gdański Ośrodek Sportu. Rozpisany został Konkurs pt. Ławeczka plażowa, adresowany do studentów drugiego stopnia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy uczestniczą w kursie Pracowni Mebla Seryjnego w roku akademickim 2020/2021.
– Temat ławeczki przewijał się już wielokrotnie, teraz udało się nam wspólnymi silami dokonać pewnego podsumowania – powiedział Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. – To co zostało zaprezentowane przez podopieczne pana profesora, wykroczyło poza zwykły mebel i stało się częścią krajobrazu, który nie musi być nudy, jednostajny i jednofunkcyjny. Uczestniczki konkursu podeszły do tematu bardzo profesjonalnie, zaczęły od badań i ankiet, jakie są potrzeby. Dziś możemy podziwiać prototypy ich pomysłów.
Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie oryginalnego dzieła stanowiącego element infrastruktury plażowej. Konkurs odbywa się pod patronatem przewodniczącej Rady Miasta Gdańska, a po stronie Akademii Sztuk Pięknych koordynowany jest przez prof. ASP dr. hab. Marka Jóźwickiego, kierownika Pracowni Mebla Seryjnego.
– Musimy mieć świadomość, że to co dziś oglądamy to tylko prototypy – podkreślił prof. Marek Jóźwicki. – Trzeba jeszcze podjąć istotne decyzje, przede wszystkim dopracować elementy konstrukcyjne, mocujące oraz wybrać materiał. To co zostało zaprezentowane ma uzmysłowić skalę rozwiązań, a ławeczka na plaży nie koniecznie musi być zwykłą ławeczką tylko strukturą przestrzenną , która nie będzie zakłócała naturalnego charakteru otoczenia.
Ławeczka dla każdego
Ławeczka plażowa to struktura przestrzenna o szerokim zastosowaniu, mogąca zaspokajać wiele potrzeb, począwszy od potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami, które często rezygnują z wejścia na plażę z uwagi na trudności w poruszaniu się, przez spacerujące rodziny z dziećmi, po wysportowanych trenujących nad morzem. Zaproponowane przez studentów ławeczki, jak czytamy w regulaminie konkursu, powinny charakteryzować się następującymi cechami:
- Musi to być projekt autorski, który posiada dokumentację techniczną,
- Projekt powinien być możliwy do wdrożenia na skalę seryjną,
- Ławeczka powinna być produktem trwałym, który będzie mógł być użytkowany w dłuższym okresie czasu, w różnych warunkach atmosferycznych (wiatr, sztorm, śnieg, deszcz, mróz, podmywanie fal, itp.)
Prezentacja prac konkursowych
Prezentacja prototypów prac konkursowych odbyła się w piątek, 26 lutego w ERGO ARENIE. W pokazie uczestniczyły autorki ławeczek, które opowiadały o swoich projektach. Prezentowane projekty będą oceniane przez komisję konkursową pod przewodnictwem Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej RMG. Najlepsze ławeczki, wybrane prze Komisję Konkursową zostaną umieszczone na terenie gdańskich plaż. Dodatkowo dla autorów najlepszych prac przewidziano nagrody, którymi są wejściówki na pływalnie administrowane przez Gdański Ośrodek Sportu.
Do konkursu przystąpiło sześć studentek 2 stopnia kierunku Wzornictwa Przemysłowego studiujący w Pracowni Mebla Seryjnego:
Weronika Górna
Sonia Kiczko
Amanda Kwidzyńska
Anna Neubauer
Natalia Rogowska
Justyna Warchoł
Izabela Kozicka-Prus / Jędrzej Sieliwończyk,
Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku