Sopocka Perła za „CSR w turystyce” dla operatora ERGO ARENY
8 grudnia rozstrzygnięta została 4. edycja konkursu Sopockie Perły. Pani Magdalena Sekuła, Prezes Zarządu Spółki Hala Gdańsk-Sopot odebrała nagrodę w kategorii CSR w Turystyce. Kapituła doceniła działania operatora ERGO ARENY w zakresie tworzenia zielonej energii, energooszczędności i prowadzenia firmy w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.
Konkurs rozstrzygnięty został podczas uroczystej gali w Hotelu Haffner. Do Kapituły Sopockiej Organizacji Turystycznej wpłynęły 63 zgłoszenia, spośród których wyłoniono laureatów w 5 kategoriach, kierując się przy tym spójnym z wizerunkiem Sopotu charakterem działań oraz ich jakością. Ekspertem w kategorii CSR w Turystyce została Ewelina Sasin – rozwijająca startup IT oparty na promowaniu ekologicznych nawyków, redukcji śladu węglowego, offsetach węglowych, kompensacji CO2 przedsiębiorczyni.
Operator ERGO ARENY z rozwagą podchodzi do kwestii proekologicznych, bo w gdańsko-sopockiej hali mają świadomość, że to jedyny sposób, by obiekt służyć mógł przyszłym pokoleniom. Trzy zakończone instalacje fotowoltaiczne, wymienione oświetlenie w arenie głównej, sali treningowej i na terenach wokół obiektu, zmodernizowany system sterowania budynkiem, kontrolowana gospodarka wodna oraz kolejne plany inwestycyjne, które skutkować mają zieloną efektywnością i optymalizacją kosztów to aspekty, które w sposób szczególny zwróciły uwagę Kapituły.
– Ostatnie lata to okres niesamowitego rozwoju przedsięwzięć proekologicznych, które nie są już tylko modnym tematem PR-owym, ale faktycznie stały się priorytetowym kierunkiem rozwoju dla przedsiębiorstw myślących o swojej przyszłości. Aktualna sytuacja na rynku energii powoduje, że jeszcze bardziej uzasadnione są inwestycje w obszarze efektywności energetycznej, w tym w zakresie OZE. Już dzisiaj ERGO ARENA jest liderem w kraju oraz mieści się w ścisłej czołówce europejskiej wśród tego typu obiektów – mówi Magdalena Sekuła, Prezes Zarządu Spółki Hala Gdańsk-Sopot, operatora ERGO ARENY.
Plany inwestycyjno-modernizacyjne realizowane od roku 2017 mają przede wszystkim na celu modernizacje infrastruktury obiektu i budowę nowych instalacji, dzięki którym Spółka administrująca obiektem uzyskuje oszczędności finansowe w zakresie bieżącego utrzymania hali. Dzięki tym działaniom ERGO ARENA nie ulega degradacji technologicznej, a wręcz przeciwnie – dzięki instalowaniu coraz to nowocześniejszych urządzeń może zmniejszać zużycie mediów takich jak energia elektryczna czy cieplna.
Chcąc utrzymać status obiektu przyjaznego środowisku i obniżyć koszty poboru energii elektrycznej, operator ERGO ARENY stawia na fotowoltaikę. Od roku 2020 na dachu hali instalowane są panele fotowoltaiczne. Dotychczas na ERGO ARENIE zamontowano 693 modułów o mocy 300 kWp. Tylko w roku 2022 dzięki instalacjom fotowoltaicznym gdańsko-sopocka ERGO ARENA wyprodukowała już ponad 170 tys. kWh. Finalnie, po zakończeniu wszystkich etapów w 2024 roku, łączna moc paneli fotowoltaicznych na dachu ERGO ARENY wyniesie 500 kW.
ERGO ARENA kompleksowo pochwalić się może też energooszczędnym oświetleniem. Świetlówki na lampy LED wymieniono kolejno na terenach zewnętrznych, w sali treningowej oraz w arenie głównej, gdzie nowe oświetlenie umożliwia kreowanie dowolnych scen świetlnych oraz płynną i dynamiczną regulację w czasie rzeczywistym. Dzięki zmianom oświetlenia z nawiązką spełnione zostały normy federacji sportowych FIBA, FIVB czy IHF, a wysoka jakość światła umożliwia dziś transmisje telewizyjne w jakości 4K. Wykorzystana technologia zwiększyła oszczędność i zminimalizowała niewygodne błyski i olśnienia.
Ponadto, dokonano już modernizacji systemu sterowania budynkiem (BMS) tak by zoptymalizować gospodarkę ciepła i chłodu oraz zmniejszyć zużycie energii wprowadzając lepsze rozwiązania i harmonogramy czasowe. Obiekt zaopatrzono też w zbiorniki wody opadowej, która z połaci dachów i otoku zbiera wodę deszczową, a ta wykorzystywana jest do podlewania terenu zewnętrznego.