„Po zdrowie do ERGO ARENY” to kampania prospołeczna dla mieszkańców Pomorza realizowana przez operatora obiektu, Halę Gdańsk-Sopot Sp. z o.o. Po „Zdrowych Sobotach” w kalendarzu hali pojawiły się „Aktywne Niedziele” – bezpłatne treningi sportowe, warsztaty psychologiczne i wykłady o zdrowiu. Najbliższe spotkanie w ramach cyklu już 16 grudnia w ERGO ARENIE w godzinach 10:00-15:00.

Wstęp wolny, zapraszamy wejściem C1. Na wybrane zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: aktywnaniedziela@ergoarena.pl

PROGRAM WYDARZENIA:

SALA WYKŁADOWA

10:00 – 11:30 
Małgorzata Krzykowska: „Usunąć trądzik – zamień mity na fakty!”

Przez wiele lat trądzik kojarzono wyłącznie z okresem dojrzewania, uznając go za defekt skóry prawie każdego nastolatka, skąd zresztą wzięła się nazwa – trądzik młodzieńczy. Obecnie coraz częściej pacjentami specjalistycznych gabinetów są osoby 30+, 40+, a nawet 50+, które cierpią na różne rodzaje trądziku. Przypadłość ta dotyka co roku, tak dużą grupę osób, że mówi się nawet, że to choroba społeczna. Każdy kto miał z nim do czynienia wie, jak trudna jest walka z tą dermatozą.

Zapraszamy na wykład specjalisty podczas którego dowiecie się:

  • jakie są przyczyny powstawania trądziku?
  • jak można skutecznie sobie z nim poradzić?
  • jak dobrać odpowiednie preparaty do pielęgnacji skóry problematycznej?
  • które „cudowne sposoby” na trądzik, to tylko chwyty reklamowe?

PRELEGENT:

Małgorzata Krzykowska – diagnosta skóry, kosmetolog, wykładowca akademicki i szkoleniowiec, właścicielka gabinetu diagnozy i terapii skóry AMIAMO.PL, specjalizującego się w obrazowaniu skóry metodą ultrasonografii oraz tworzeniu personalizowanych receptur kosmetycznych.

11:45 – 13:15 
Hanna Wilczyńska-Toczko: „Jak nie wpaść w sidła depresji, czyli o afirmacji życia”

Warsztaty w oparciu o model osobowości Costy, McCrae.

Jakie typy osobowości mogą być bardziej podatne na depresję? Jak jej zapobiegać? Jak codziennym myśleniem i działaniem uchronić siebie przed obniżonym nastrojem, który może przekształcić się w depresję? Jak pomóc bliskim, których zachowanie budzi nasz niepokój?

O tym wszystkim podczas warsztatów z Hanną Wilczyńską-Toczko.

PRELEGENT:

Hanna Wilczyńska-Toczko – psycholog, terapeuta, trener szkoleniowy, konsultant i dziennikarka radiowa. Prowadzi Studium Mediacji w nurcie Porozumienia bez Przemocy. Towarzyszy ludziom w rozwoju osobistym i zawodowym, w poszukiwaniu szczęścia i zadowolenia z życia.

13:30 – 15:00 
dr Konrad Bocian: „Czy czeka nas smartfonowa dystopia?”

Wszechobecny dostęp do Internetu, wydajne smartphony, lekkie osobiste komputery oraz tysiące innych pomniejszych gadżetów, każdego dnia walczą o naszą uwagę. Jak to zmienia relacje społeczne, ludzki mózg oraz sposób komunikacji? Sergej Brin – współtwórca przeglądarki Google – powiedział kiedyś, że chce, aby Google stał się jedną trzecią ludzkiego umysłu. Badania psychologów pokazują, że jego sen się spełnił. W czasie wykładu zabiorę słuchaczy w podróż po świecie, który znają doskonale jako użytkownicy. Tym razem jednak, z pomocą nauki oraz twórców najbardziej uzależniających elementów narzędzi społecznościowych, odkryjemy jego niepokojące i mniej znane oblicze.

PRELEGENT:

dr Konrad Bocian – psycholog społeczny, adiunkt na Uniwersytecie SWPS w Sopocie, członek sopockiego Laboratorium Psychologii Poznania Społecznego oraz Laboratorium Zachowań Konsumenckich i Organizacyjnych, dziennikarz naukowy. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Autor międzynarodowych publikacji z zakresu poznania społecznego. W latach 2013-2016 dyrektor ds. nauki w firmie Quantum Lab, gdzie odpowiadał za teorię oraz walidację danych, na podstawie których powstały główne produkty firmy. Na co dzień zgłębia tajniki ludzkiej moralności oraz zajmuje się popularyzacją nauki.

SALA ROZGRZEWKOWA

10:00 – 11:30 
Monika Stankiewicz: „Zaproś szczęście do swojego życia”

Grudzień to pora roku, kiedy za oknami królują świąteczne dekoracje. Z każdej strony reklamy, światła i muzyka przypominają nam, że nadszedł czas radości i miłości. Czas, kiedy myślimy o naszych bliskich, szukając prezentów, które potwierdzą to, że o nich pamiętamy i że są dla nas ważni.

A co zrobić, gdy dobry nastrój gdzieś zniknął? Gdy nie czujemy bliskości z drugim człowiekiem? Gdy nie potrafimy budować relacji i czerpać z ciepła, które dajemy sobie nawzajem?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, te spotkanie jest dla Ciebie. Będziemy w formie warsztatowej szukać pozytywnych aspektów naszego życia, uczyć się obdarowywania siebie i innych. Zrobimy pierwszy krok, aby zaprosić szczęście do naszego życia.

PRELEGENT:

Monika Stankiewicz, akredytowany przez International Coach Federation coach ACC, współzałożycielka trójmiejskiego oddziału ICF, konsultant MindSonar, autorka bloga o introwertykach, wykładowczyni na Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku i Gdyni. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w korporacjach oraz jako zewnętrzny konsultant. Przygotowanie psychologiczne otrzymała na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Pracuje z ludźmi dla których świat pędzi zbyt szybko, co sprawia, że czują się tym przytłoczeni i zmęczeni, przez co cierpi na tym ich zdrowie i brakuje im energii. Pomaga im ją odzyskać.

       Więcej o prelegentce na www.monikastankiewicz.pl

11:45 – 13:15
Ewa Kochanowska: „Mindfullness – Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? Jak przestać się martwić i żyć radośnie?”

Za sprawą uważności, akceptacji i życzliwości dla samego siebie możemy: lepiej radzić sobie z bolesnymi emocjami, wyzbyć się negatywnego myślenia o sobie, W czasie spotkania będziemy się zastanawiać : Co przeszkadza nam w czerpaniu satysfakcji z życia? Dlaczego nasze sposoby radzenia sobie z emocjami zawodzą? Jak skutecznie radzić sobie z emocjami?

PRELEGENT:

Ewa Kaian-Kochanowska – jedna z pierwszych w Polsce nauczycielek MBSR, certyfikowana w Institute for Mindfulness-Based Approaches IMA w Niemczech, doświadczona nauczycielka relaksacyjnej jogi. Od 20 lat prowadzi własną praktykę uważności oraz hatha jogi. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS w Sopocie i we Wrocławiu. W czerwcu 2017 roku uczestniczyła w seminarium dla nauczycieli mindfulness prowadzonym przez Jona Kabat Zinna w Londynie – „Mindfulness-Based Interventions from the Inside: A Day-Long Laboratory of Practice, Inquiry and Fine-Tuning”.

13:30 – 15:00 
Przemysław Staroń: „Narodzenie Bożego Narodzenia – czyli interdyscyplinarnie o początkach, sensie i perspektywach najpopularniejszego święta na Zachodzie”

Boże Narodzenie jest fenomenem kulturowym, religijnym, społecznym i psychologicznym. Z jednej strony wszyscy na nie czekamy, z drugiej strony to święto stresuje jak mało co. Czy opowieść o tym, dlaczego ono w ogóle się pojawiło na horyzoncie ludzkich zwyczajów, kiedy się pojawiło i w jaki sposób, może pomóc nam w tym, aby raz a dobrze właściwie się do niego nastawić i spędzać je naprawdę dobrze? O tym opowie psycholog i kulturoznawca, Nauczyciel Roku 2018 – Przemysław Staroń.

PRELEGENT:

Przemysław Staroń – psycholog i kulturoznawca, wykładowca sopockiego wydziału Uniwersytetu SWPS, wieloletni wykładowca na Uniwersytetach Trzeciego Wieku w Sopocie, nauczyciel w II LO w Sopocie, koordynator projektów z zakresu wspierania rozwoju seniorów, arteterapeuta i trener kreatywności.

SALA TRENINGOWA

10:00 – 11: 30
Ewa Kochanowska: Joga dobra na stres

Joga daje relaks, odprężenie, poprawia sprawność fizyczną i zdrowie. Wprowadza w dobry nastrój i łagodzi stresy. Proponujemy ćwiczenia relaksacyjno-rozciągające dla każdego  według klasycznej szkoły indyjskiego jogina Swamiego Sivanandy. Ćwiczenia koncentrują się na łagodnym ruchu i oddechu, są niezwykle korzystną praktyką zarówno dla ciała, jak i umysłu. Dzięki ćwiczeniom uruchamiamy własne zasoby, uwalniamy napięcia, co poprawia funkcjonowanie fizyczne, wzmacnia i uelastycznia ciało, obniża poziom odczuwanego stresu, i w konsekwencji polepsza stan fizyczny i emocjonalny.

PROWADZĄCA: Ewa Kochanowska

Prosimy o przygotowanie stroju sportowego i obuwia zmiennego. Konieczność posiadania własnej maty.

11:45 – 13:15 
Ćwiczenia Qigong

QIGoNG jest zestawem ćwiczeń zdrowotnych starożytnych Chiń. Qigong składa się z dwóch słów: Qi, czyli życiowa energia, oraz Gong, czyli perfekcyjne opanowanie czegoś. Oznacza to mniej więcej „perfekcyjne opanowanie sztuki kontroli energii życiowej „. Technika składa się z odpowiedniej postawy, skupienia umysłu oraz odpowiedniego oddechu. Może być stosowana w celach medycznych oraz jako sztuka walki. Obecnie ćwiczenia qigong uprawia się najczęściej z myślą o korzyściach zdrowotnych. Stanowią one nie tylko formę profilaktyki, pomocną w utrzymaniu dobrego samopoczucia i sił żywotnych, ale także środek terapii w wielu schorzeniach. Wykorzystuje się zarówno ćwiczenia tradycyjne, jak i opracowane na ich bazie metody nowoczesne.

PROWADZĄCY:

UWAGA! Z przyczyn losowych, niezależnych od organizatora, ćwiczeń Qigong nie będzie mógł poprowadzić Tymon Tymański. W zastępstwie na zajęcia zaprasza Elżbieta Marcinkowska, która Qigong i siatkę Bagua praktykuje od 2008 roku. W 2013 rozpoczęła naukę klasycznej medycyny chińskiej pod przewodnictwem prof. Li Jie. Zajęcia z Qigong prowadzi regularnie w Trójmieście i Toruniu.

13:30 – 15:00 
Anna Cegłowska: Zumba dla wszystkich

Zumba to energetyczne połączenie tańca i fitnessu. Każde zajęcia to świetna zabawa i setki spalonych kalorii. Proste kroki może powtórzyć każdy, a zamiast oddawać się monotonnym ćwiczeniom bawimy się jak na imprezie.

Prosimy o przygotowanie stroju sportowego i obuwia zmiennego.

PROWADZĄCA:

Ania Cegłowska – jest jedną z pierwszych w Polsce i pierwszą na Pomorzu instruktorką Zumba® Fitness i jej gorącą propagatorką. Prowadzi regularne zajęcia w Trójmieście, oraz jest prezenterem na maratonach i imprezach w całej Polsce. Jej obecność na zajęciach to gwarancja hektolitrów potu, ale i świetnej zabawy, oryginalnych choreografii i energetycznej muzyki. Założycielka firmy Z-Dance, organizatorka największych imprez Zumba® Fitness na Pomorzu, m.in.: Gdańskich Zumbathonów®, Maratonów Zumba® Fitness na Plaży.

Ponadto:

ZDROWIE W PŁYNIE Z RESTAURACJĄ CLASSIC:

W godzinach 11.30 – 13.30 uczestnicy Aktywnej Niedzieli będą mogli częstować się zdrowymi, świeżo wyciskanymi sokami owocowo – warzywnymi* oferowanymi przez Classic Restaurant – operatora gastronomicznego hali ERGO ARENA.

*Ilość napojów/soków ograniczona

AKTYWNIE z Rehasport Clinic!

Przez cały dzień każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z porad ekspertów Rehasport Clinic. W programie m.in.: porady fizjoterapeutyczne – bezpłatna konsultacja rehabilitanta z zakresu urazów i kontuzji sportowych, konsultacje trenerskie – porady dla początkujących (jak zacząć uprawiać sport, jak zacząć biega zdrowo).