Ekologia

Operator ERGO ARENY z rozwagą podchodzi do kwestii proekologicznych, bo w gdańsko-sopockiej hali mamy świadomość, że to jedyny sposób, by obiekt służyć mógł przyszłym pokoleniom. Inwestujemy, modernizujemy , siejemy łąki, zatrzymujemy wodę i chcemy wykorzystywać zieloną energię. Uważamy, że odpowiedzialny biznes to ten świadomy zrównoważonego rozwoju, dlatego politykę firmy i komunikację zewnętrzną Spółki prowadzimy w oparciu o jego główne cele.

OŚWIETLENIE ENERGOOSZCZĘDNE

Po modernizacji oświetlenia zewnętrznego na terenach wokół obiektu i wymianie opraw na energooszczędne LED w sali treningowej, operator hali kontynuował wymianę świetlówek na technologię LED.

W 2021 roku firma GEO-KAT zainstalowała nowoczesne oprawy oświetlenia sportowego na arenie głównej. Dotychczasowe oświetlenie sportowe zastąpiono właśnie nowoczesną technologią LED, która umożliwiła kreowanie dowolnych scen świetlnych oraz płynną i dynamiczną regulację  w czasie rzeczywistym. Z nawiązką spełnione zostały normy federacji sportowych FIBA, FIVB czy IHF, a wysoka jakość światła umożliwia transmisje telewizyjne w jakości 4K.

Wykorzystana technologia zwiększyła oszczędność i zminimalizowała niewygodne błyski i olśnienia.

FOTOWOLTAIKA

Chcąc utrzymać status obiektu przyjaznego środowisku i obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej, operator ERGO ARENY stawia na fotowoltaikę. Od roku 2020, na dachu hali, instalowane są panele fotowoltaiczne. Firma SolarSpot zamontowała dotychczas na ERGO ARENIE 246 modułów o mocy 99,63 kWp. W następnym etapie, w roku 2022, powstał drugi etap instalacji, a na hali pojawiły się kolejne 243 panele o łącznej mocy 99,015 kWp.

Finalnie, po zakończeniu wszystkich etapów w 2024 roku, łączna moc paneli fotowoltaicznych na dachu ERGO ARENY wyniesie 500 kW.

LEPSZY SYSTEM STEROWANIA BUDYNKIEM (BMS)

W 2021 roku dokonano modernizacji systemu sterowania budynkiem (BMS) tak by zoptymalizować gospodarkę ciepła i chłodu oraz zmniejszyć zużycie energii wprowadzając lepsze rozwiązania i harmonogramy czasowe.

GOSPODARKA WODNA

Obiekt posiada zbiorniki wody opadowej, która z połaci dachów i otoku zbiera wodę deszczową, a ta wykorzystywana jest następnie do podlewania terenu zewnętrznego .

ŁĄKI KWIETNE

Na terenach wokół ERGO ARENY zasianych zostało 5 000 m² łąk kwietnych będących schronieniem dla licznych gatunków zwierząt, w tym pełniących pożyteczną rolę w ekosystemie zapylaczy. Łąki filtrują wodę i powietrze zatrzymując tworzące smog pyły i zapobiegają nagrzewaniu się gleby, co kluczowe jest w lokalizacjach pośród betonu, szczególnie w upalne dni.

ZRÓWNOWAŻONY TRANSPORT

Operator hali promuje rozwiązania chcąc przyczynić się do redukcji wzmożonego ruchu kołowego. Realizowana przez Spółkę we współpracy z operatorami trójmiejskiej komunikacji kampania #DobryDojazd zwraca uwagę na liczne alternatywy dojazdowe dla uczestników imprez, nagradzani są ci, którzy postawią na transport zbiorowy i postanowią przybyć do hali z odpowiednim wyprzedzeniem, czym przyczynią się do rozładowania ruchu na drogach dojazdowych przed samym imprezami.