Rodzinna „Aktywna Niedziela” na inaugurację nowego sezonu bezpłatnych atrakcji w ERGO ARENIE!

Letnia przerwa za nami, czas zainaugurować nowy sezon „Aktywnych Niedziel”!  Nadchodzącą, jesienną edycję imprezy dedykujemy rodzinie, która po zakończeniu wakacji musi odnaleźć się w rzeczywistości nowych-starych obowiązków szkolnych i służbowych. Na zajęcia zapraszamy w godz. 10.00-16.00 od wejścia C1.

W kontekście zmiany pory roku możemy odczuwać dyskomfort i utratę energii. Jak stawić czoła jesiennej chandrze? W jaki sposób spędzać długie wieczory angażując wszystkich członków rodziny? Jak zregenerować skórę zmęczoną letnim słońcem? Na te i inne pytania odpowiedzą specjaliści podczas wykładów i warsztatów. Na uczestników pragnących spędzić ten czas aktywnie czekać będą trenerzy, którzy poprowadzą zajęcia m. in. z energetycznej zumby, kalisteniki, czy jogi. Dzieci i młodzież sprawdzą swoje umiejętności na innowacyjnym „Spoonerze” i poddadzą się artystycznemu malowaniu buzi. Badania stóp i postawy ciała możliwe będą w namiotach naszych partnerów.

Wszystkie zajęcia są całkowicie bezpłatne, a program ułożony został tak, by atrakcje w ERGO ARENIE pochłonęły przedstawicieli różnych pokoleń! Do hali na granicy Gdańska i Sopotu, w ramach kampanii „Po zdrowie do ERGO ARENY!” zaprasza operator hali oraz Sopockie Stowarzyszenie Zdrowi i Aktywni!

PROGRAM

SALA WYKŁADOWA

 1. 10:00 – 11:30: DOBRE RELACJE W RODZINIE

Podczas spotkania przedstawione zostaną style funkcjonowania rodziny oraz strategie radzenia sobie z wyzwaniami. Wykład zostanie wzbogacony o doświadczenia z pracy z rodzinami, ich konstruktywne formy działań zwiększających zadowolenie poszczególnych członków rodziny z relacji i poczucia przywiązania.

PRELEGENT:

Bartosz Karcz– psycholog, wykładowca Uniwersytetu SWPS, w pracy badawczej i praktyce terapeutycznej zajmuje się relacjami między nastolatkami i rodzicami, ich satysfakcją z życia i pomyślną komunikacją.

 1. 11:30 – 13.00: POWAKACYJNE PAMIĄTKI, CZYLI KONDYCJA SKÓRY PO LECIE                    Lato, to zwykle czas wyjątkowy. Dużo słońca, wysoka temperatura – czynniki gwarantujące wspaniały nastrój i kondycję psychofizyczną. Czy dla największego organu naszego ciała – skóry –  jest to również dobry czas? Jakie pamiątki na skórze pozostawiło po sobie lato? Przebarwienia, powracający trądzik, odwodnienie, zwiększona ilość widocznych naczyń krwionośnych i rumień, czy objawy charakterystyczne dla chorób skórnych, to dla specjalistów „od skóry” tylko niektóre „powakacyjne tematy”.

Warto wiedzieć, w jaki sposób zabrać się do poprawy stanu skóry i pozbyć się problemów, zwłaszcza, że zbliżająca się jesień to doskonały czas, żeby zrobić to kompleksowo i długofalowo.

Wszystkim, dla których jesienne wyzwanie „pracy nad skórą” jest tematem interesującym, ten wykład przyniesie potrzebną wiedzę – wiedzę o tym, jakie są przyczyny pogorszenia się stanu skóry po lecie oraz jaki jest mechanizm działania preparatów, które mają je wyeliminować, czyli CO TAK NAPRAWDĘ DZIAŁA?  Przy okazji, co jest już pewną tradycją, obalimy kilka pielęgnacyjnych mitów.

PRELEGENT:

Małgorzata Krzykowska – diagnosta skóry, kosmetolog, wykładowca akademicki. Absolwentka Wydziału Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu WSZ, Wydziału Ekonomii UG oraz Psychologii Społecznej na Uniwersytecie SWPS. Właścicielka gabinetu diagnozy i terapii skóry amiamo.pl, specjalista w zakresie diagnozowania skóry (również metodą USG) oraz tworzenia receptur preparatów pielęgnacyjnych.

 1. 13:00 – 14:30: „CO NAS W ŻYCIU USZCZĘŚLIWIA, A CO USZCZĘŚLIWIA NASZE DZIECI”

Dlaczego tak często czujemy się nieszczęśliwi, niespełnieni, co możemy zrobić, żeby podnieść poziom zadowolenia z życia. Tylko wtedy kiedy my będziemy czuć się dobrze ze sobą, z partnerem, ze światem – czuć się dobrze będzie nasze dziecko. Tylko wtedy ma szansę wyrosnąć na odważnego, pewnego swej wartości i talentów człowieka. Zasługującego na miłość. Zatem warto zadbać o swoje samopoczucie, bo z pewnością przekażemy je naszemu dziecku.

PRELEGENT:

Hanna Wilczyńska – Toczko: psycholog, terapeuta, trener szkoleniowy, konsultant i dziennikarka radiowa. Absolwentka Studium Mediacji w nurcie Porozumienia bez przemocy. Towarzyszy ludziom w rozwoju osobistym i zawodowym, w poszukiwaniu szczęścia i zadowolenia z życia.

 1. 14:30 – 16.00: DROGOWE ABC – dziecko w ruchu drogowym
 • praktyczny poradnik dla rodziców i dziadków
 • jak widzą i słyszą najmłodsze dzieci
 • aspekty prawne poruszania się po drodze
 • dziecko jako pieszy, pasażer, rowerzysta
 • quiz – drogowe fotozagadki

PRELEGENCI:

Rafał Ziółkowski – ratownik, były policjant, pasjonat edukacji na rzecz bezpieczeństwa

Mirosław Wołowik – twórca pomocy i programów edukacyjnych dla dzieci m.in „AUTOCHODZIK”

SALA WARSZTATOWA (rozgrzewkowa)

 1. 10:00 – 11:30: ZADBAJ O SIEBIE – JAK PRZEJŚĆ Z TRYBU WAKACYJNEGO W RYTM PRACY? JAK MĄDRZE ZARZĄDZAĆ SWOJĄ ENERGIĄ?

Współczesny etos pracy wymaga od nas najwyższej efektywności. Cały czas się śpieszymy i ciągle coś nas rozprasza. Przy tym często nie dbamy o siebie, chociaż w konsekwencji szkodzimy swojemu zdrowiu, szczęściu i swojej wydajności. A przecież zużywanie i regenerowanie energii to jedna z naszych podstawowych potrzeb, decydująca o przetrwaniu.

Czy Twój świat pędzi za szybko i czujesz się przytłoczony i zmęczony?

Czy ciężko pracując cierpi na tym Twoje zdrowie i brakuje Ci energii?

Zapraszam na prezentację, w trakcie której:

 • dowiesz się, czym różni się zarządzanie sobą w czasie od  zarządzania swoją energią,
 • sprawdzisz jak działasz,
 • dowiesz się, gdzie szukać energii.

PROWADZĄCA:

Monika Stankiewicz, akredytowana przez International Coach Federation coach ACC, współzałożycielka trójmiejskiego oddziału ICF, konsultant MindSonar, autorka bloga o introwertykach, wykładowczyni na Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku i Gdyni. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w korporacjach oraz jako zewnętrzny konsultant. Przygotowanie psychologiczne otrzymała na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pracuje z ludźmi dla których świat pędzi zbyt szybko, co sprawia, że czują się tym przytłoczeni i zmęczeni, przez co cierpi na tym ich zdrowie i brakuje im energii. Pomaga im ją odzyskać.

 1. 11:30 – 13:00: „STREET ART”

„STREET ART” jako narzędzie wyrażania opinii, poglądów, uczuć tematu „wolności”. Na przykładach dzieł znanych artystów sztuki ulicznej takimi jak; Banksy, JR, OS Gemeos, Rafał Roskowiński, Mariusz Waras i miejsc powstawania prac – mur Berliński, mur w Strefie Gazy, mur w Meksyku, Czarnobyl itp., spróbujemy wspólnie stworzyć koncepcję własnego „street artu”.

PROWADZĄCA:

Aleksandra Bańkowska, animatorka kultury, absolwentka ASP w Gdańsku, zaprasza na warsztaty artystyczne „Klucz do sztuki”. Poprzez zabawę kompozycją, kadrem, światłem, spróbujemy zrozumieć język współczesnego artysty.

 1. 13:00 – 14:30: „ZATRZYMAJ SIĘ. STOP DEPRESJI!” – Warsztat nastolatków i osób dorosłych

Przyjdź i zatrzymaj się na chwilę. To będzie czas, który poświęcisz wyjątkowej osobie… tak, dobrze czujesz – sobie.

Na warsztat zapraszam nastolatków i dorosłych.  Stres? Jesienna chandra? A może depresja? W trakcie warsztatu będzie można anonimowo i jedynie do własnej wiadomości wykonać przesiewowy test na depresję oraz otrzymać wskazania co do dalszych działań. W trakcie zajęć przewiduję czas na wspólne odkrywanie sposobów na dbanie o zdrowie psychiczne.  Będzie też można doświadczyć elementów treningu uważności i odpoczynku do wyboru przy grach karcianych, zręcznościowych i planszowych.

PROWADZĄCA:

Bogusława Gontarz – Psycholog, terapeutka i trenerka kompetencji społecznych. Odbyła liczne szkolenia i warsztaty specjalistyczne przygotowujące do pracy szkoleniowej, terapeutycznej i arteterapeutycznej. Na co dzień przyjmuje w prywatnym gabinecie oraz  pracuje, jako psycholog w Gdańskich Domach dla Dzieci. Prowadzi zajęcia z zakresu psychologii ze studentami Uniwersytetu SWPS i współpracuje z Sopockim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością. Współrealizowała i koordynowała projekty oraz warsztaty międzypokoleniowe, edukacji artystycznej, a także animacji społeczno-kulturalnej. Prowadzi warsztaty psychoprofilaktyczne i psychoedukacyjne.

 1. 14:30 – 16.00: MINDFULNESS” – warsztat dla rodzin z dziećmi

Psycholog Maria Graczyk poprowadzi warsztaty- medytacje wśród dźwięków mis i gongów dla rodziców z dziećmi. Koncert Relaksacyjny z praktyką uważności.

SALA TRENINGOWA

 1. 10:00 – 11:30: Wspólna zabawa ze „SPOONEREM”

Spooner to absolutna nowość w Polsce, dlatego pokażemy Wam jak działa ta wyjątkowa deska oraz nauczymy kilku podstawowych sztuczek i spróbujemy zarazić wszystkich tą formą zabawy!

Spooner to deska w kształcie łyżeczki dla małych i dużych, która:

 • zapewni sporo zabawy w domu i na powietrzu, latem i zimą!
 • poprawi równowagę i koordynację ruchową,
 • wprowadzi w świat sportów deskowych!

Zapraszamy!

 1. 10:00 – 11:30:   Ćwiczenia Qigong

Qigong to znane od ponad 5 tys. lat starożytne chińskie zdrowotne ćwiczenia fizyczne, mentalne i oddechowe. To holistyczny system oczyszczająco – równoważący ciało i umysł., system profilaktyki, I powrotu do zdrowia oraz samorozwoju. To nauka, jak wykorzystać energię dla własnego zdrowia, harmonii i równowagi wewnętrznej.. Starochińskie ćwiczenia ruchowo-oddechowe Qigong (czyt.: czi kung) są dla ludzi Zachodu ogromnym potencjałem w profilaktyce zdrowotnej, terapiach wspomagających, profilaktyce i redukcji stresu. Poza akupunkturą, ziołolecznictwem, akupresurą – Qigong jest elementem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Praktyka ćwiczeń Qigong doskonała jest dla wszystkich, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.

PROWADZĄCA: Magda Agnieszka Ratajczyk

Holistyczne podejście do zdrowia jest dla Niej połączeniem sfery fizycznej, emocjonalnej, mentalnej i duchowej. Jeśli wszystkie są w równowadze, jesteśmy zdrowi i spełnieni. Dysharmonia jednej z nich wpływa na pozostałe, czego często nie jesteśmy świadomi. Qigong jest dla Magdy Ratajczyk jedną z praktyk, którą można wspomóc swoje zdrowie, przywrócić zaburzoną równowagę umysłu oraz zapobiec wystąpieniu różnych dolegliwości i chorób. Starochińskie ćwiczenia ruchowo-oddechowe Qigong praktykuje od kilkunastu lat m.in. formę Lecący Żuraw, Qi Gong Promienny Lotos – forma dla kobiet, Qigong oczyszczający narządy – Zhang Fu Gong, Wuji Hundun Qigong, Qigong hormonalny Hui Chun Gong, Paldangong. Uczestniczyła w wielu warsztatach Qigong prowadzonych m.in przez Mistrza Shi De Honga z Klasztoru Shaolin. Będąc w Chinach brała udział w Konferencji Zdrowia, Qigong i Długowieczności w Shanghaju, miała tez okazję poznać szkołę Qigong Mistrza Wan Su Jian pod Pekinem.

 1. 11:30 – 13.00:  KALISTENIKA Z ELEMENTAMI STRECHINGU

Kalistenika to trening siłowy, z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, mający na celu osiągnięcie zdrowia i harmonii organizmu. Nazwa używana już w starożytnej Grecji. Kalos- piękny, stenos- silny. Streching to trening łączący ćwiczenia rozciągające z treningiem Pilatesa i elementami jogi.

Prosimy o przygotowanie stroju sportowego i obuwia zmiennego. Konieczność posiadania własnej maty.

PROWADZĄCA: Małgorzata Wisterowicz-Grzywacz: trener-dietetyk, specjalista treningu odchudzająco-kształtującego w oparciu o autorski program dietetyczny dla kobiet. Właścicielka klubu „Body In Motion”, współpracująca z Rehasport Clinic w Gdańsku, autorka programów zdrowotnych dla poszczególnych grup wiekowych. Prowadząca zajęcia Streching i Kalistenika w ramach programu Zdrowi i Aktywni.

 1. 13:00 – 14.30: JOGA, zawsze dobra na stres

Joga daje relaks, odprężenie, poprawia sprawność fizyczną i zdrowie. Wprowadza w dobry nastrój i łagodzi stresy. Proponujemy ćwiczenia relaksacyjno-rozciągające dla każdego  według klasycznej szkoły indyjskiego jogina Swamiego Sivanandy. Ćwiczenia koncentrują się na łagodnym ruchu i oddechu, są niezwykle korzystną praktyką zarówno dla ciała, jak i umysłu. Dzięki ćwiczeniom uruchamiamy własne zasoby, uwalniamy napięcia, co poprawia funkcjonowanie fizyczne, wzmacnia i uelastycznia ciało, obniża poziom odczuwanego stresu, i w konsekwencji polepsza stan fizyczny i emocjonalny.

Prosimy o przygotowanie stroju sportowego i obuwia zmiennego. Konieczność posiadania własnej maty

PROWADZĄCA: Ewa Kochanowska

 1. 14:30 – 16:00: ZUMBA

Zumba to energetyczne połączenie tańca i fitnessu. Każde zajęcia to świetna zabawa i setki spalonych kalorii. Proste kroki może powtórzyć każdy, a zamiast oddawać się monotonnym ćwiczeniom bawimy się jak na imprezie.

Prosimy o przygotowanie stroju sportowego i obuwia zmiennego.

PROWADZĄCA:

Anna Cegłowska, Z-DANCE

Dodatkowo:

 • Classic Restaurant i Lilu Fruits – zdrowe soki:

Od godziny 11.00 do 14.00* uczestnicy Aktywnej Niedzieli będą mogli częstować się zdrowymi, świeżo  wyciskanymi sokami owocowo – warzywnymi oferowanymi przez Classic Restaurant – operatora gastronomicznego hali ERGO ARENA. Świeże owoce i warzywa dostarczy gdańska hurtownia Lilu Fruits.

*do wyczerpania zapasów, liczba ograniczona

 • stoisko REHA Sport, konsultacje fizjoterapeutyczne

Przez cały czas trwania imprezy każdy jej uczestnik będzie mógł skorzystać z porad ekspertów Rehasport Clinic. W programie m.in.: porady fizjoterapeutyczne – bezpłatna konsultacja rehabilitanta z zakresu urazów i kontuzji sportowych, badanie postawy ciała dzieci, badania podstawowe: pomiar glikemii, pomiar tętna i ciśnienia tętniczego, konsultacje trenerskie – porady dla początkujących (jak zacząć uprawiać sport, jak zacząć biegać zdrowo).

 • stoisko Ortostop, badania stóp

Firma „Ortostop” podczas „Aktywnej Niedzieli” przeprowadzi bezpłatne podoskopowe badania stóp dla dzieci i dorosłych, które pozwalają określić wady stóp, pięt i kolan, będzie udzielać porad dotyczących doboru obuwia i wkładek ortopedycznych i profilaktycznych, oraz profilaktyki i ochrony stóp. Na stoisku zaprezentuje także obuwie, wkładki i produkty ochrony stóp. Każdy odwiedzający stoisko otrzyma kupon rabatowy 10% do sklepu firmowego w Gildii w Gdańsku oraz upominek.

 • stoisko Synexus Polskapodstawowe badania

Pracownicy Synexus Polska zapraszają na podstawowe badania, w tym pomiar ciśnienia, pomiar BMI, pomiar parametrów skóry oraz smoke check – dla osób palących w celu sprawdzenia ilości wydychanego Co2.

 • stoisko SPOONER

Na stoisku Spoonera, każdy będzie miał niepowtarzalną okazję, aby przetestować deskę, która jest zupełną nowością w Polsce! Instruktor będzie służył radami i pomysłami oraz będzie można dowiedzieć się, na jakie jeszcze sposoby można wykorzystywać Spoonera!

 • stoisko Zielony Spichlerz:

Mini warsztaty na stoisku poprowadzi Katarzyna Wielińska – dietetyczka, właścicielka sklepu ze zdrową żywnością Zielonyspichlerz.pl w Gdańsku. Wegetarianka z piętnastoletnim stażem, wśród przyjaciół i klientów sklepu znana z własnoręcznie robionego „smalcu” wegańskiego ze skwarkami i „ryby po grecku” bez ryby. Każdą chwilę poświęca na edukację z zakresu dietetyki i chorób dietozależnych. Propaguje zmianę nawyków żywieniowych i jest przeciwniczką wszelkich diet „na chwilę”. Koordynatorka projektu „Chronimy Płazy Gdańska” i była wolontariuszka w sopockim schronisku dla bezdomnych zwierząt.

 • Gry i zabawy z firmą TREFL i Treflersami:

Chwila odpoczynku przy grach planszowych? A może czas na trening umysłu? W strefie gier planszowych każdy uczestnik będzie mógł zagrać w swoje ulubione gry planszowe od Trefla. 5 Sekund, Ego, Mistakos, Kolejka to znane i lubiane tytuły, których nie może zabraknąć na żadnym stole. Pojawią się również nowości wydawnicze: Colour Brain, Kameleon oraz Traf w 10. Treflersi z przyjemnością wyjaśnią zasady gier i przyłączą się do rozgrywki. Gry planszowe uczą, bawią i integrują – bądź aktywny również przy stole!

 • Karolina Kosińska: Profesjonalne malowanie twarzy (w godzinach: 10.00 – 12.00)

Więc choć pomaluj mój świat .. a przynajmniej buźkę! Podczas „Aktywnej Niedzieli” zadbamy o profesjonalne, tęczowe i pełne blasku makijaże dla naszych Milusińskich.